Menu

Orients U9/10 piger sparker forårssæsonen igang som et lyn fra en klar himmel⚡️⚡️⚽️

image
29. april 2019 kl. 18:03

I kedeligt regnvejr mødte 11 kampklar piger op til stævne, tidlig lørdag morgen, i Lejre.

Pigerne skulle i dag deltage i deres første forårsstævne, og mange ting fra vinterens træninger, skulle nu prøves af på en bane uden bander, og med længere spilletid.

Der var ud af de 11 deltagende piger, delt to lige hold, og spilletiden blev også fordelt lige til alle spillere.

Som et lyn på himlen, der ellers var klaret op, gik ALLE 11 piger på banen og spillede flot fodbold over hele banen.

I vinteren har vi særligt haft fokus på hvordan pigerne bedst muligt hjælper hinanden ud af pres, og særligt dette gik alle spillere på banen og fuldførte fra første fløjt.

Pigerne var i flere kampe overlegne i deres spil.

Begge hold spillede sig i alt til 5 sejre, en enkelt uafgjort, og to nederlag i løbet af de 8 kampe der blev spillet.

I alle kampe havde orient alt spillet, og hundrede chancer på mål. Desværre var der både dygtige målmænd på modstander holdene, men i den grad også nogle orient spillere, som glemte at bolden går nemmest ind, hvis man skyder der hvor målmanden ikke står.

Men man skal jo heller ikke tage hjem fra stævne, uden at have noget man kan arbejde videre med😊👍

Alt i alt var det et fantastisk stævne, hvor vi også fik presset modstanderens træner lidt, da han vidst ikke lige var vant til at få så meget modstand i denne række 😂💪😊

Vi glæder os til næste gang, hvor vi tager hul på den nye sammenlægning med U8 holdet😍😊👍💪

Luk