Menu

U9 skyder Vintersæsonen i gang med flot præstation

image
27. november 2016 kl. 09:57

U9 skyder Vintersæsonen i gang med flot præstation

Idag var første vinterbold stævne på Kunst i Brønshøj. Normalt bruger vi første kamp til at få det rigtig touch på bolden fordi vi træner på grus og bolden kommer altså hurtigt på kunstbanen.

Men med to træningspas i benene på den nye kunstbane på Horshøjvej skulle vi ikke bruge tid på det.

U9 består af en trup på 37 spillere, kunsten for os trænere er at samle alle spillere som et hold selvom vi er ude og spille på kryds og tværs.
Vi har spillere på alle niveauer og alle kommer i kamp og bliver matchet efter korrekt niveau.
Det kræver kæmpe planlægning med diverse stævner og en god opbakning fra forældre gruppen med tilmeldinger til mange stævner.
Opbakningen har vi og derfor også de bedste rammer for at det her u9 hold, kører på skinner.

Vi har i truppen 7-9 spillere som kan matche sig med række 1 og 6 mand var afsted i dag.

Dagens referat bruges til at uddele ros til de 6 drenge.

De har en ting til fælles, de vil bare vinde fodboldkampe, og der bliver gået til den.

De har vist os, op til flere gange at de høre hjemme her og kan til tider spille en fantastisk omgang fodbold med alt der høre til.

Drengene er meget mødestabile og har derfor alle muligheder for at føre værktøjerne fra træning over i kamp.

Idag startede vi stævnet på normal vis med alle de aftaler vi har i kamp, overholdes disse aftaler, er vi rigtig langt.
Efterfølgende peget jeg på hver spiller og fortalte hvad de var gode til og fortalte dem vigtigheden i at de koncentrere sig til træning og dermed er klar til kamp og bruge de værktøjer vi giver dem.
Jo bedre man er i de tekniske elementer og i spilforståelse, jo bedre spiller man som hold.
Hver spiller har deres forzer og mangler de skal bruge og forbedre. Men holdet som helhed er virkelig stærkt.

I dagens stævne kom alle disse ting til syne.
Dagens hold bestod af Oliver.K, Malik, Lucas.BJ, Niklas, Emil.S og Noah.

Dagens resultater gik således 1 sejr - 1 uafgjort og 2 nederlag igen i meget tætte kampe
Aakanden 0-0
B93 3-1
Brønshøj 1-2
BSF 1-2

Dagens 2 detaljer var Niklas målmands aktion i sidste kamp, Niklas disket op med den ene fiberredning efter den anden, selv hans holdkammerater roste ham.
I en uvant position og en position han ikke er tryg i, sat han virkelig et flot aftryk med en kanon målmands aktion. Stærkt !!!.

Dagens anden detalje var et flot mål direkte på hjørne af Emil.

Vi har to mand der virkelig står fantastisk på mål i Malik og Oliver.K, men har de ikke lyst på dagen er vi nødt til at finde andre der har og det kan være svært ind i mellem.

Malik tog idag to kampe på mål og hans målmandspræstation er super. Malik har så meget lyd og dirigerer sine holdkammerater hele tiden, hans spilforståelse er rigtig god og han er utrolig sikker i sine afleveringer og blik for spillet. Han erobrer mange bolde, placere sig flot og skiller sig flot af med bolden. Som målmand styrer han holdet nedefra, og i marken ligger han mest midt på banen og styrer holdet derfra.

Noah ligger sig helst ned som bagerste mand og det er yderst sjældent han taber en 1 mod 1, han kommer kun til kort når modstanderne er i overtal på grund af hurtige omstillinger.
Han har et frygtindgydende spark og hans rush op af banen er virkelig gode. Han giver tit sit hold overtals situationer fordi han meget nemt kan sætte 1-2 mand.

Oliver.K en lille fyr, men i målet der er han den største, han står virkelig godt på mål og er meget sikker i de tekniske elementer i spillet, hvilket giver en god ro. Han er hurtig og ikke bange for 1mod1 situation. Han er god til at komme fra kante med indlæg eller trække ind i bane og blive rigtig farlig. Han lurer også chancen og score derfor tit på 2.boldene i målfeltet.

Lucas BJ er u9´s lille dribler. Han har et fantastisk touch på bolden og driver gæk med modstanderne gang på gang. Han vil vinde og er med overalt på banen, han er afgørende i opspil, chance givende afleveringer og med vigtige scoringer. Med hans farlighed kan han virkelig løfte sin holdkammerater op på et højere niveau fordi han skaber pladsen til dem.

Emil.S score mange mål, han er farlig på den sidste tredje del af banen. Med god fysik er han stærk i en mod en og har et virkelig godt spark. Han vil altid gerne have bolden og placere sig virkelig godt på banen, derfor opstår chancerne sig. Han har arbejdet hårdt med sit tilbageløb, så holdet rent defensivt står rigtig stærkt. Han kan sætte forsvaret af med sin 1.berøring så han virkelig bliver farlig.

Niklas erobreren !! Niklas arbejder som en gal for sit hold, han erobrer så mange bolde og har udviklet sit spil, så når bolden er erobrede sætter han enten fart på op af siden eller skiller sig af med den og kommer med frem.
Han arbejder overalt på banen og yder altid alt hvad han har af kræfter. Han har bygget flot på sine afslutninger og ligger altid kæmpe pres på sine modstandere.

Idag præsterede drengene igen virkelig flot og det er kun maginaler der gør om man vinder eller taber. De lytter til os og tager det med videre så det er virkelig dejligt at følge den udvikling de har.

Imorgen har u9 endnu et hold i kamp i vinterbold på den nye kunstbane på horshøjvej.

Tak for en god dag i Brønshøj :-)

Luk