U9 til tre 5-mands stævner på en råkold søndag i november
Det ene af dagens tre U9-stævner - ja, der var hele 3 af slagsen denne dag, da både ”vinterbold” og ”indebold” var lagt på samme dag (og det kunne såmænd have været 4, men vi måtte melde afbud til et, da det lå på samme tid som nogle af de andre stævner) – skulle spilles i vante omgivelser her i Rødovre.
Kampprogrammet sagde "Elstedvej nr. 40", men med lidt snilde og omtanke, kørte vi alle efterfølgende ned til "vores" grusbane for enden af Horshøjvej og det var her, at slaget skulle stå. Dagens udvalgte drenge (Adnan, Frederik, Rasmus, Sebastian M., Lucas og Adam) mødte alle frem med dejlige røde-efterårs-kinder ogvar alle klar til kamp.
Første kamp mod Lynge blev spillet med flot disciplin og med to flotte gennemspillede mål vandt vi kampen 2-1.
Det første mål blev scoret af Sebastian M. og det andet af Adam.
Normalt skal vi lige bruge en kamp til at strække benene ud i og til rigtigt at komme op i gear, men med årstidens kølige efterårsvind i ryggen var der ikke tid til at stå stille. Alle drengene løb for at holde varmen.
Det var måske vinden der gjorde, at dagens sidste kamp blev spillet i "stærk modvind". Vores drenge blev simpelthen blæst ud af banen mod Rødovre, som fortjent vandt 8-2 på flotte gennemspillede mål, meeeeen måske også på en lidt billig baggrund (sagde træneren), da vores drenge på dette tidspunkt allerede var frosset til is… Vi tager revanche til foråret, nærmere betegnet d. 22 marts 2015, hvor vi igen er parret med Rødovre til ”Vinterbold” og hvor vores drenge i den grad vil være tøet op og være klar til kamp.
Vores to flotte mål blev scoret af Rasmus og af Adam.
Ifølge programmet skulle vi have spillet 3 kampe, men desværre var der et hold der udeblev, så drengene kom hurtigere hjem end ventet og kunne lune deres forfrosne næsetipper.
På samme tid som stævnet i Rødovre, havde vi et hold i kamp i Brøndby og til forskel fra stævnet i Rødovre, så foregik dette stævne på kunstgræs. Der hvor der desværre ingen forskel var, var vejret. Trods Brøndbys sydligere geografiske beliggenhed i forhold til Rødovre, så var der bestemt ingen kære mor fra Moder Natur og der stod en iskold vind ind over Brøndbys kunstgræsanlæg. Holdet bestod af Jeppe, Nicklas, Bastian, Lasse, Ali Osman og Markus og de var heldigvis ligeglade med, hvordan vejret var og de var alle som én klar til kamp.
Første kamp var mod hjemmeholdet, Brøndby, og drengene startede fint med godt spilovertag og et par gode chancer, men skarpheden manglede. Skarphed havde Brøndby desværre til sidst, da de havde et par store spillere der kunne udnytte medvinden og sende to gode spark afsted, som en sagesløs Jeppe ikke kunne gøre noget ved.
Anden kamp var mod LSF og den kamp tabte vi også – denne gang 3-0 og det var ikke ufortjent, men vi kunne godt have scoret et par mål, da specielt en godt kæmpende Markus bare manglede marginalerne i flere situationer.
Den sidste kamp var mod HIK og da de også havde tabt begge deres kampe, var der forhåbning om noget godt og vi lavede en målsætning om, at vi i hvert fald skulle score et mål og så måtte vi se hvad der skete. Til denne kamp rykkede vi bane og spillede i et mindre forblæst hjørne af anlægget og om det var det, der gjorde forskellen, vides ikke, men drengene var i hvert fald altdominerende i denne kamp og Lasse og Ali Osman fik hver scoret et mål og lagde også op til hinandens mål og når vi samtidigt havde en bundsolid målmand i Bastian og nogle gode defensive præstationer af Nicklas, Jeppe og Markus, så kunne vi til sidst lade os kåre som vindere af den sidste puljekamp og gå derfra med kolde fingre, men med en varm sejr.
For den ene af holdets trænere var søndagens trænegerning langt fra overstået med et udendørsstævne i Brøndby, for klokken 13:30 var der mødetid i Solvanghallen i Farum, så det var hurtigt hjem og tørre sokker og målmandshandsker og få en bid brød i maven og så ellers afsted igen til sæsonens første indendørsstævne. På spillersiden havde vi også 3 gengangere, som havde spillet stævner tidligere på dagen, men både Adnan, Adam og Lasse var heldigvis friske og upåvirkede af formiddagens strabadser og de blev godt suppleret af Mervan, Sebastian H. og den debuterende Burak, der alle kom med helt friske ben.
Helt friske var spillerne ikke i den første kamp mod Hareskoven og det var tydeligt at se, at de ikke har spillet indendørs siden foråret og det endte med et ganske fortjent nederlag på 4-1. Vi fik heldigvis scoret på et fint gennemspillet mål, hvor Adnan uselvisk lagde bolden til rette for Lasse, som reducerede til 1-3 og så fik vi da lidt gang i målscoringen allerede i første kamp.
Den anden kamp var mod Virum Sorgenfri, hvor vi kom bagud med 1-0, men via 2 mål fra Adam, vendte vi kampen helt og endte med en sejr. Spillet var blevet bedre i forhold til første kamp og vores fantastiske målmand, Sebastian H., havde fået vænnet sig til banen og målene og lod kun et enkelt mål gå ind.
AB var modstanderen i tredje kamp, som var ret jævnbyrdig, og vi kom bagud 1-0 midt i kampen. Det lignede længe et nederlag, men et halvt minut før tid fik Adam endnu engang vist, at han er i rigtig god spille- og målform for tiden, da han fik udlignet på et fint placeret spark.
I den sidste kamp spillede vi mod FC Holte og også denne kamp var meget jævnbyrdig. Ingen af holdene formåede at score, så vi forlod stævnet med endnu en uafgjort i bagagen.
I alt fik U9 drengene spillet 9 kampe denne søndag og det blev til 3 sejre, 2 uafgjorte og 4 nederlag, så resultatmæssigt var det en ok søndag, men ikke prangende og spillet var til tider ikke helt så godt, som vi har set det tidligere, men omvendt var der også gode momenter og enkeltmandspræstationer, så alt i alt en godkendt dag. Det er dog altid dejligt når der er plads til forbedringer og det ser vi trods vinterens komme frem til at gøre i den kommende tid, som står på grusbanetræning, indendørstræning i Rødovre Hallen samt både inde- og udestævner.
Vi i trænerteamet er enormt glade for at se den udvikling de enkelte spillere og holdet som helhed gennemgår i denne tid og vi er også enormt glade for at kunne konstatere, at vi har fået en god spillertilgang siden sommerferien og nu har en trup på 20 mand. At vi kan stille op til tre 5-mandsstævner på samme dag, vidner om god spiller- og forældreopbakning og den er vi særdeles glade for, ligesom det er en tilfredsstillelse at se 17-18 spillere møde engagerede op til træning på en råkold onsdag klokken 18 på en grusbane i Rødovre og vi håber og tror på, at vi fortsætter den positive udvikling vi generelt har på holdet.
Hilsen
Kristian, Jørgen og Jesper